Szándéknyilatkozat
A szándéknyilatkozat mindenekelőtt PR eszköz, ám az adott szó súlya, a szándék megléte, hogy egy adott típusú repülőgépből az ügyfél akar vásárolni. A szándék kétoldalú. A vásárló meg van győződve arról, hogy meg fogja tudni vásárolni adott időben a terméket, a gyártó pedig a kezet ad rá, hogy fogja tudni teljesíteni a megrendelést, s erről egy megállapodás készül, mely nem kötelező érvényű. A szándéknyilatkozat nem szabályozza az ügylet részleteit, mindössze megemlíti a vásárolni kíván típust, valamint a darabszámot.
A szándéknyilatkozat tartalmazza:
Repülőgép típusa + hozzávetőleges mennyiség
Rendelés
A rendelés, a szerződés minden részletét szabályozza, A gyártó és az ügyfél között jön létre. A szerződés tartalmazza:
- Gép típusát, és a típuson belül a "változatot";
- Szállítási ütemezést;
- Mennyiséget,
- Vételár;
- Fizetési ütemezést;
- Kedvezmények;
- ...
Általában az ügyfeleknek (legyen az lízingcég vagy légitársaság) két évvel a szállítás előtt egy nagyobb össszeget (millós nagyságrenndű, és természetesen dollárban, vagy euroban) kell átutalni, így csökkentve a gyártó kozkázatát, akinek fizetni kell a beszállítókat, stb, s egyben megkezdődik a repülőgép építése is.
Megrendelés tartalma:
repülőgép típus + mennyiség + ár + szállítási határidő + előleg + kiegészítő fizetési határidők
A vásárlási, vételi jog
Az ügyfél már adott le megrendelést, ám a terveiben szerepel, hogy a jövőben további példányokat vásárlna az adott géptípisból. Ebben a formában előre kialkudott áron tud hozzájutni a gépekhez, ám előleget nem kell fizetni, és a szállítási időpontban sem állapodnak meg.
A vásárlási jog tartalma:
Repülőgép típusa + mennyiség + ár
Az opció
Egy opció tartalma:
Repülőgép típusa + Mennyiség + Ár + Termelő nyerőgép + Betét
Forrás: aerotelegraph.com