Történelem

Minden repülőgép életében eljön az a dátum, ami után már nem repülhet. A szabályok szerint a repülőgépeknek a tervezés, a gyártás során meghatározott üzemidőket – naptári élettartamot, repült időt és leszállás számot – engedélyeztek, amelyek a későbbiek során, kevés kivétellel már csak minimálisan változtak. Az első, a legöregebb HA-MOA gépet 1987. február 19-én búcsúztatták el, a második a HA-MOE-lett, 1987. március 19-én. A HA-MOG hármas hajtóműve 1988. október 14-én a cseréje utáni hajtóműpróba során kigyulladt és a gép kiesett a forgalomból. A megmaradt egy géppel, a HA-MOI-val – bár még repülhetett volna – menetrendszerű forgalmat fenntartani már nem lehetett.
A HA-MOI az utolsó üzemképes Il-18-as
A repülő emberek alapvetően szeretettel gondolnak, tekintenek a gépeikre, arra, amivel repülnek, karbantartanak, szeretettel ápolnak, olykor becézgetik, mintha érző dolog lenne és szeretnék azokat a jó emlékeik között megőrizni. Ezért tűnik sokunk szemében természetesnek az, hogy egy ilyen jelentős, nemcsak egy vállalat, hanem sokak életét is befolyásoló, jelentős korszakot lezáró eseményről méltó módon emlékezzünk meg. Mi lehet egy repülőgépnek a legtermészetesebb, mint az, hogy repüljön, még ha órái, napjai meg is vannak számlálva?
Az Il-18 típuskivonásának alkalmából az Il-18-as típusosztály és az akkori Malév Repülés- és Üzemtörténeti Körében csoportosult lelkes repülésbarátok a vállalat hathatós támogatásával búcsúünnepséget szerveztek. Elsőként a meghívottak két csoportban emlékrepülésen vehettek részt, majd később a ROK nagytermében egy színvonalas műsoron emlékeztek meg a típus magyarországi történetéről.
Képek: Saját készítés, Ferihegy Repülő Múzeum, Szolnok, Repülő Múzeum
Forrás: IHO.hu